
Egipat
Hurgada
Hurgada
Šarm el Šeik
Šarm el Šeik
Egipat
EGIPAT LETOVANJE 2023.
Egipat (arapski: Misr) ili službeno Arapska Republika Egipat prostire se na površini od 1.001.450 km2. Većim delom svoje teritorije leži na severoistoku Afričkog kontinenta, dok se manji deo teritorije, Sinajsko poluostrvo, nalazi u Aziji. Službeni jezik u Egiptu je arapski jezik. Nacionalna valuta je Egipatska funta, koja se u menjačnicama, bankama i recepcijama hotela menja za Euro u odnosu 1 EUR = 19 EGP.
Populaciju čini oko 83 miliona stanovnika, po čemu je Egipat 16. država po broju stanovnika na svetu. Glavni i najveći grad Egipta je Kairo sa površinom od 453 km2 i populacijom od 6,8 miliona stanovnika i 9,5 miliona stanovnika u svojoj okolini. U prevodu Kairo znači “onaj koji potčinjava”, a razlog leži u istorijskim činjenicama da su mnoge vojske pokušale osvojiti grad, ali su bile uništene. Kairo se nalazi u blizini delte reke Nil, koja je pored Amazona najduža reka na svetu. Reka Nil je zapravo kičma Egipta, koja hrani većinu stanovnika Egipta, i gde je rođena egipatska civilizacija. Reka Nil je turistima popularna zbog uzbudljivog programa Krstarenje Nilom.
Na severu Egipta obalu zapljuskuje Sredozemno more ili Mediteran, dok najveći deo obale južno od Kaira i Sinajskog poluostrva zapljuskuje Crveno more. Crveno more je poznato po koralnim grebenima nestvarne lepote, bogatstvu podvodnog sveta i naravno stotinama vrsta ribica najrazličitijih boja. Upravo na obalama Crvenog mora nalaze se dva najveća turistička letovališta: Hurgada i Šarm el Šeik.
EGIPAT SAOBRAĆAJ
Egipat spada u zemlje sa srednje razvijenim saobraćajem, a to je iz razloga sto je većina njegove površine pustinja. Dužina železničkih pruga je oko 5.000 km i sve su u državnom vlasništvu. Egipatska železnica je najstarija u celoj Africi. Glavni pravac povezuje Asuan i gradove severno od Asuana sa Aleksandrijom.
Dva autoputa povezuju Kairo sa Aleksandrijom, a ostali pravci su povezani sa Port Saidom, Suecom i Fajumom. Ukupna dužina puteva iznosi oko 75.000 km. Većina puteva nalazi se u dolini i delti Nila. Tunel ispod Sueckog kanala povezuje centralni Egipat sa Sinajem.
Rečni putevi služe uglavnom za transport, i njima se transportuje 25 % robe u Egiptu. Najveći promet je na Nilu. Dužina unutrašnjih rečnih tokova je 3.350 kilometara. Izuzetno važna saobraćajnica je Suecki kanal dug 161 kilometar, koji povezuje Sredozemno i Crveno more. Najveća pomorska luka je Aleksandrija, a nešto manje su Port Said i Suec.
Redovni avio saobraćaj postoji iz Aleksandrije i Kaira do velikih svetskih centara. Egipat ima 88 aerodroma, a tri su međunarodna, u Kairu, Aleksandriji i Luksoru. Međunarodni aerodromi u Egiptu, koje koriste turisti iz Srbije, su Kairo, Hurgada, Mars Alam i Šarm el Šeik.
EGIPAT KUHINJA
Egipatska kuhinja predstavlja njenu bogatu prošlost. Ona se razlikuje od mesta do mesta u Egiptu. Prilikom upotrebe lokalnih namirnica možemo videti da je egipatska kuhinja prožeta grčkom, turskom, libanskom, palestinskom i sirijskom tradicionalnom kuhinjom, a sa elementima egipatskih običaja.
Pirinač i hleb su glavni elementi egipatske kuhinje, sa dodatkom zelenog povrća i belog luka, i sa začinima koji im daju poseban šmek. Ako volite jednostavna jela napravljena od sezonskog voća, povrća i svežih začina, onda je egipatska kuhinja pravi izbor.
Ishrana u Egiptu se sastoji od tri dnevna obroka i nekoliko laganih međuobroka. Za doručak tu su sir, jaja i džem, ali i nešto slatko poput baklave. Popodnevni glavni porodični događaj je ručak, koji de najčešće sastoji od gomile povrća sa pirinčem, salate, ribe, piletine, govedine ili jagnjetine. Večera je obično vrlo lagana i sadrži jogurt, salate, voće, sir.
Obrok Egipćani obično počinju sa supom koja se služi uz lepinje: pita hleb ili aish lepinju. Meso većini Egipćanima nije dostupno, pa se ono u većini slučajeva koristi za dodavanje aromi neke čorbi ili pirinčanim jelima. U koliko se jede samo meso, ono je na žaru (nesto nalik kebabu), pečeno ili punjeno pirinčem. Tako da u zavisnosti od porodičnog budžeta, meso se jede jednom ili dva puta nedeljno, a možda i jednom ili dva puta mesečno.
Svakodnevni obroci su sačinjeni uglavnom od povrća, fava pasulja, jaja ili zrnevlja. Falafel je prženi pire od pasulja ili leblebija sa biljkama i predstavlja nesvakidašnji delikates, koji se često nalazi na Srednjem Istoku i uglavnom je ukusnu užina ili doručak. Glavna jela u Egiptu se gotovo uvek služe sa salatom i nekim umakom, kao što je na primer babaganoush, napravljen od pasiranog patlidžana ili fuul, kombinacija boranije, limuna i bilja.
Egipćani jedu puno povrća: krompir, grašak, patlidžan i to sorte koje su dostupne samo Egiptu, a veliki su i konzumenti jagnjetine, govedine, piletine, sira (najpoznatiji nacionalni sir je gibna) i voća.
EGIPAT SMEŠTAJ 2023
Egipat je jedna od najposećenijih turističkih destinacija u Africi. Razlog za veliko interesovanje turista za letovanje u Egiptu su izuzetno lepo i toplo more, prelepe plaže, odlični hoteli sa popularnim cenama, ljubazni domaćini, raznovrsni sadržaji i zanimljivi izleti, i izuzetno bogata istorijska i kulturna baština. Najveći broj turista, koji se odluče za letovanje u Egiptu, iz Srbije odmara se u letovalištima na obali Crvenog mora, a to su Hurgada i Šarm el Šeik.
Mali broj hotelu u Egiptu nudi turistima uslugu na bazi polupansiona. Ovaj tip usluge uključuje doručak i večeru, uglavnom po principu otvorenog bifea (u našem narodu poznatiji kao švedski sto).
Najveći broj hotela nudi uslugu all inclusive ili sve uključeno, što je svakako odličan izbor za porodice sa decom. Pod ovom uslugom podrazumeva boravak u hotelu uz korišćenje sadržaja hotela bez doplate (izuzev sadržaja i aktivnosti koje su vezane sa sportove na vodi, spa i velnes, salone lepote,…) i ishrane koja uključuje osnovne obroke doručak, ručak, večeru, užine, konzumaciju alkoholnih i bezalkoholnih pića domaće proizvodnje tokom dana (izuzev flaširane vode, sveže ceđenih sokova, ponekad kafe). Vreme korišćenja usluge All Incusive je uglavnom u trajanju od 7-23h. Prilikom odabira hotela u Egiptu raaspitajte se o konceptu hotela i usluzi koju pruža. U ponudi određenih, uglavnom luksuznih hotela, postoji i usluga Ultra All Inclusive. Ovaj tip usluge pored standardnog spiska All Inclusive uključuje i sadržaje koji su izuzeti sa standardnog spiska usluga i predstavlja najveći i najluksuzniji paket usluga. Pored obroka uključeni su uglavnom sveže ceđeni sokovi, strana alkoholna pića, kafa, kao i korišćenje a la carte restorana.
USLOVI ZA ULAZAK U EGIPAT
Republika Srbija i Arapska Republika Egipat imaju vizni režim. Vizni režim se odnosi na nosioce običnih pasoša obe države, koji imaju pravo na ulazak, izlazak, tranzit i boravak na teritoriji AR Egipat do 90 dana. Putne isprave moraju biti usklađene sa zakonom i svaki turista državljanin Repubnlike Srbije koji odluči da letuje u Egiptu, mora imati pasoš čiji je rok važnosti minimum 6 meseci od datuma povratka sa putovanja.
Turistička viza za putovanje u Egipat se obezbeđuje na aerodromu prilikom ulaska u zemlju i važi 30 dana. Državljani Republike Srbije dolaskom u turističke destinacije na teritoriji Egipta imaju mogućnost dobijanja turističkih viza pri dolasku na aerodrome u Hurgadi, Mars Alamu, Šarm el Šeiku i dr. Prilikom dolaska na aerodrom u Kairu preporučuje se pribavljanje ulaznih viza u DKP AR Egipta u Beogradu.
Prekoračenje ovog roka se novčano kažnjava novčanom kaznom.
Prilikom unošenja i iznošenja novca potrebno je nadležnim carinskim organima prijaviti sume veće od 10.000 dolara.
Bez obzira što posedovanje polise zdravstvenog osiguranja nije uslov za dobijanje vize, poželjno da je naši građani imaju, kako bi kasnije mogli da naplate troškove eventualnog lečenja.
AR Egipat vodu dobija desalinizacijom morske vode, ali postoje i prirodni izvori vode. Voda je bakteriološki ispravna, ali se preporučuje da se za piće koristi flaširana voda, dok se voda iz vodovoda može koristiti za tuširanje i ostale potrebe. Svi hoteli imaju svoju medicinsku službu.
Prilikom boravka u Egiptu, za konzularnu pomoć i zaštitu možete se obratiti Ambasadi Republike Srbije u Kairu, putem sledećeg kontakt telefona: +202 2736-0691 i elektronske adrese: konzul@serbiaeg.com i serbia@serbiaeg.com
EGIPAT OPSTE INFORMACIJE
- Broj stanovnika – oko 102.600.000
- Zvanična valuta – Egipatska funta
- Službeni jezik – arapski
- Vremenska zona – GMT + 2, + 3 (u zavisnosti od dela zemlje)
- Pozivni broj – +20
- Voda je bakteriološki ispravna, ali se preporučuje konzumiranje flaširane vode ili vode iz aparata
- Alkohol je zabranjen i alkoholna pića se mogu konzumirati isključivo u restoranima i hotelaima, kao i na mestima gde je obezbeđena dozvola za njegovo točenje.
EGIPAT MAPA
Pored Egipat letovanje 2023 možete provesti i na drugim destinacijama koje smo pripremili za naredno leto 2023 kao što su letovanje Grčka, letovanje Turska, letovanje Crna Gora, letovanje Tunis, letovanje Bosna i Hercegovina, letovanje Bugarska, letovanje Malta, letovanje Kipar, letovanje Španija, letovanje Italija, letovanje Makedonija, letovanje Dubai.