Nemačka
Putovanja Nemačka
Putovanje Nemačka. Savezna Republika Nemačka je smeštena u centralnom delu Evrope. Na severu izlazi na Severno i Baltičko more, gde se i graniči sa Danskom. Na istoku se graniči sa Poljskom i Češkom Republikom, na jugu sa Austrijom i Švajcarskom, a na zapadu sa Francuskom, Luksemburgom, Belgijom i Holandijom. Sa preko 82 miliona stanovnika Nemačka je najveća država- članica Evropske unije.
Berlin je najveći i glavni grad Nemačke.Berlin je jedan od najmlađih evropskih gradova, koji je osnovan u 12. veku. Pored Berlina veliki gradovi Nemačke su Nirnberg, Minhen, Keln, Frankfurt, Štutgart, Hanover, Hamburg, Dizeldorf, Lajpcig, Bremen, Drezden, Dortmund,… Istorijska sela i gradovi, palate, barokne crkve i moćni obronci Alpa, neverovatni pejzaži i priroda od koje zastaje dah, neobična arhitektura su samo neki od razloga zašto posetiti ovu zemlju.
PUTOVANJE NEMAČKA
Berlin je najveći i glavni grad Nemačke. Berlin je jedan od najmlađih evropskih gradova, koji je osnovan u 12. veku. Pored Berlina veliki gradovi Nemačke su Nirnberg, Minhen, Keln, Frankfurt, Štutgart, Hanover, Hamburg, Dizeldorf, Lajpcig, Bremen, Drezden, Dortmund,…
Minhen – je glavni grad nemačke pokrajine Bavarske. Nakon Berlina i Hamburga, Minhen je treći po veličini grad Nemačke. Nalazi se na obalama reke Izar, na samim obroncima Alpa i na nadmorskoj visini od 530 m. Pošto su se u starom i srednjem veku ovde ukrštavali putevi od zapada prema istoku i od severa prema jugu, Minhen je postao važna raskrsnica puteva kao i trgovački centar regije Bavarske. Zahvaljujući svom geografskom položaju Minhen i dan danas predstavlja važnu raskrsnicu puteva, kako kopnenih tako i vazdušnih.
U svetu Minhen je poznat po manifestaciji Oktoberfest. Prvi Oktobarfest se održao 1810. godine. On predstavlja neponovljivi festival piva u ovom gradu. Doživite veseli bavarski ambijent uz pivo i kobasice..
Kada posetite Minhen obavezno posetite i:
Glavni trg (Marienplatz) – nalazi se u srcu starog dela Minhena. Ovaj trg napravljen je još davne 1158. godine i tada se zvao Schrannenmarkt. Predstavljao je pijačno mesto, radi razmene raznih dobara – vina, jaja, ribe, brašna… U 19. veku trg dobija ime koje nosi danas. Ime Marienplatz dobio je po kipu Device Marije koji se nalazi na samom središtu trga od 1638. godine. Trg je okružen Starom i Novom gradskom dvoranom i crkvom Frauenkirche.
Peterskirche (Crkva Svetog Petra) – je najstarija crkva u Minhenu. Sagrađena je 1302. godine, ali od prvobitne crkve originalni su samo temelji. Toranj ove crkve visok je 92m i vidljiv je iz svih delova grada.
Engleski vrt Minhen – jedan od najlepših parkova na svetu. Park prvenstveno namenjen za uživanje u zelenilu, ali se u njemu nalaze i neki zanimljivi objekti poput Kineskog tornja, kružna građevina Monopteros i Japanska kuća čaja. Kroz ceo park smeštene su brojne pivnice. Najveća pivnica se nalazi kraj Kineskog tornja i broji 7.400 mesta za sedenje. U sredini parka se nalazi jezero Kleinhesseloher.
Pivnica Hofbrauhaus – jedna je od najpoznatijih pivnica na svetu, a osnovana je 1589. godine i nalazi se blizu Trga Marienplatz. Prroizvodi pivo Hoftbräu (HB) od svog osnivanja. Razlog zbog čega je pivnica omiljena među turistima je što je ona nekada bila epicentar predratnih političkih delovanja Adolfa Hitlera.
Najmanju količinu piva koju možete ovde naručiti je litar.
Dvorci Bavarske – jedinstveno putovanje tokom kojeg se obilaze bajkoviti dvorci u Nemačkoj pokrajini Bavarskoj. Obiđite dvorce Herenkimze na jezeru Kimze, dvorac Nifemburg- letnju rezidenciju bavarskih vladara, dvorac Linderhof i najlepši dvorac Nojšvanštajn.
Dvorac Herenkimze – predstavlja kompleks kraljevskih zgrada koje se nalaze na ostrvu Herreninsel (muško ostrvo) na najvećem Bavarskom jezeru Chiemsee (Kimze). Ovaj dvorac sagrađen je po ugledu na Versaj. Za Ludviga II Francuski kralj Luj XIV bio je otelotvorenje apsolutističke vladavine. Ovaj dvorac se nalazi na ostrvu u sred jezera. Do dvorca se dolazi brodićem. Dvorac je gradjen u kombinaciji baroka i rokoko-a, prepun je detalja, od zlata, porculana, mermera. Nažalost nije dovršen za vreme Ludigovog života. On je u njemu boravio samo devet dana.
Dvorac Nimfenburg – ili “Dvorac nimfa” je barokni dvorac na oko 8km od centra Minhena. Palata je bila glavna letnja rezidencija Bavarskih vladara. Palata je izgradjena 1662. godine po nalogu princa Ferdinanda i Henriette Adelaide Savojski nakon rodjenja njihovog sina Maksimilijana Emanuela II,na cije su rodjenje cekali 10 godina.
Dvorac se godinama nakon toga stalno dograđivao.
Dvorac Linderhof – izgradjen je u period od 1870-1878 godine. Bio je omiljeno mesto Ludviga II. Ovaj dvorac je prvobitno izgradjen u vreme Maksimilijana II ,oca Ludviga II,za potrebe lova, a Ludvig II ga je potpuno preuredio u rokoko stilu. Unutrašnjost ovog dvorca je prepuna zlata, mermera, slika, kristala, lustera, srebra, goblena, vaza, ogledala… Ispred ulaza se nalazi terasa sa jezerom. U sredini jezera je pozlaćena statua nimfi, iz koje izlazi vodoskok koji dostiže visinu i do 30m.
Dvorac Nojšvanštajn – za ovaj dvorac kažu da je bio inspiracija Volt Dizniju za zamak Trnove Ružice. Nalazi se na jugu Bavarske u podnožju Alpa. Sagradjen je na tzv. Labudovoj steni na nadmorskoj visini od 965m. Gradnja je započeta 1869. godine, a zamišljen je kao romantični viteški zamak. Fantazija Ludviga II doslovce je pretočena u bele kamene zidine i vitke tornjeve koji se uzdižu u visinu. Za javnost je otvoren posle samo sest nedelja nakon Ludvigove smrti. To je jedan od najposećenijih dvoraca u Evropi, jer ga godišnje poseti oko tri miliona turista.