
Tara
Srbija Tara
Tara je jedna od najlepših i ekološki najčistijih planina u Republici Srbiji. Tara se nalazi u zapadnom delu Srbije, u blizini Bajine Bašte, i karakterišu je netaknuta priroda oivičena planinskim vrhovima. Masiv Tare pripada planinama Dinarskog sistema i čine ga različite celine: Kaluđerske bare, Tara, Aluške planinem Crni vrh i Zvijezda. Tara spada u red srednje visokih planina sa umerenom visinom od 800 do 1500 metara nadmorske visine. Najviši vrh Tare je Kozji rid koji se nalazi na 1591 metar nadmorske visine, a slede ga Zborište (1544 mnv), Janjač (1473 mnv), Smiljevac (1445 mnv) i Galinik (1305mnv), dok je najniža tačka u Nacionalnom Parku reka Vrelo na 234 metara nadmorske visine. Prostor Tare je 1981. godine proglašen Nacionalnim parkom.
Preko 75% površine planine pokriveno je šumama, gde dominiraju smrča, jela i bukva. Teritorija Nacionalnog parka dom je preko 1100 biljnih vrsta. Posebnu pažnju zaslužuje Pančićeva omorika, endemska vrsta omorike iz porodice Pinaceae, koju je 1876. godine na Tari otkrio čuveni srpski botaničar Josif Pančić, po kojem je dobila ime. Od ostalih biljnih vrsta zastupljeno je mnogo vrsta lišajeva, mahovine, paprati, golosemenica i skrivenosemenica. Ovakvo bogatstvo biljnih i životinjskih vrsta uslovljeno je brojnih faktorima, kao što su geografski položaj, klima, nadmorska visina, geografska podloga, tip zemljišta,…
Životinjski svet čine 53 vrste sisara od kojih su najatraktivniji mrki medved i divokoze, 135 vrsta ptica, kao i 138 vrsta leptira.
Lov i ribolov u Nacionalnom parku odobrava javno preduzeće “Nacionalni park Tara”.
U šumama planine Tara dom je pronašlo preko 40 medveda, 300 divokoza, 320 srna i oko 40 divljih srna, dok broj vukova varira.
Još jedna bitnu turističku ponudu predstavlja ribolov na vodama Nacionalnog parka Tara, uglavnom na jezerima Spaići, Beli rzav i Perućac, kao i na reci Drini. Vodotokove Tare bogate su ribom. Pretežno su zastupljene pastrmke, mladica, som, lipljan, skobalj, jez, klen i mrena.
Klima na Tari je kontinentalna planinska, sa umereno toplim letima i hladnim zimama sa dosta snega.
Turističke atrakcije koje možete posetiti tokom boravka na Tari su čuveni vidikovci Banjska stena, Bilješka stena, Crnjeskovo, Sokolarica, Sjenič, Osluša, Kapija Podrinja, Ravna stjena i Janjač.
Pored vidikovaca turisti mogu posetiti izletište Hajdučka česma, reku Drinu, čuvenu Kućicu na Drini, reku Vrelo, Zaovinsko jezero, kanjon Drine i jezero Perućac, manastir Rača, vožnja čuvenom Šarganskom osmicom, Mokra gora, Drvengrad, rafting Tarom i Drinom i obilazak Višegrada i Andrićgrada, kao susedna planina Zlatibor.
Pored lova i ribolova, gosti željni aktivnog odmora mogu uživati u splavarenju, vožnji kajaka, veslanju na dasci, jahanju, planinarenju i biciklizmu. Projekat TAROCIKL je omogućio definisanje i obeležavanje 27 biciklističkih staza na Tari ukupne dužine oko 420 kilometara.
TARA SMEŠTAJ
Tara je dobro posećen turistički centar u Republici Srbiji, sa pristojnim smeštajnim kapacitetima, raznovrsnom turističkom i gastronomskom ponudom. Smeštaj turista na Tari može biti organizovan u mnogobrojnim apartmanima, aparthotelima, hotelima, odmaralištima i domaćinstvima.
TARA SKIJANJE
Skijanje na Tari je organizovano na više lokacija. Tako postoje skijališta Omorika (u blizini hotela OMORIKA), Beli bor (u blizini hotela BELI BOR), Nagramak, Šljivovica i Mitrovac na Tari.
Skijalište Omorika nalazi se nedaleko od hotela OMORIKA i depadansa JAVOR, u četinarskoj šumi. Na blagoj skijaškoj stazi nalazi se mini ski lift dužine 250 metara i ona je idealna za škole skijanja, najmlađe skijaše i početnike.
Skijalište Beli bor nalazi se nedaleko od hotela BELI BOR. Na skijaškoj stazi nalaze se 2 ski lifta tipa tanjir, dužine 80 metara i 380 metara.
Do Tare možete stići autobuskim ili sopstvenim prevozom.
TARA SKI PASS
Pored dobre volje i skijaške opreme, skijašima je za skijanje i upotrebu staza na Tari potreban i ski pass. Ski pass je skijaška karta koja vlasniku omogućuje da koristi ski staze i ski liftove. Ski pass se izdaje za svakog skijaša posebno, i nije prenosiva na druge skijaše. Postoje više vrsta ski pass paketa.
Cena ski pass-a na Tari je različita od staze do staze, i podeljena po dužini korišćenja usluge (od jednodnevne do šestodnevne) i može uključivati skijanje, skijašku opremu, ski školu i sankanje.
Cena ski pass usluge na skijalištu Omorika:
SKIJANJE
Celodnevni ski pass – 700,00
Trodnevni ski pass – 1800,00
Šestodnevni ski pass – 3500,00
SANKANJE
Celodnevno – 250,00
Šestodnevno – 1200,00
Cena ski pass usluge je informativna, i postoji mogućnost promene. Više informacija potražite na prodajnom mestu…
TARA AUTOBUSKI PREVOZ
Tokom cele godine obezbeđen je autobuski prevoz za Taru, sa polaskom iz Novog Sada i Beograda. Na relaciji Novi Sad – Tara – Novi Sad saobraćaju komforni autobusi turističke klase. Autobuski prevoz za Tara saobraća u svakodnevno. Više informacija potražite na prodajnom mestu.
TARA SOPSTVENI PREVOZ
Planina Tara nalazi se na oko 250 kilometara udaljenosti od Novog Sada, i oko 215 kilometara udaljenosti od Beograda. Najkraći put do Tare iz Novog Sada preko Beograda novim autoputem “Miloš Veliki” sa oznakom E-763 do Lajkovca. Dalje put vodi preko Valjeva i Bajine Bašte do Tare.
Ne zaboravite da je tokom zimskih meseci u periodu od 01.novembra do 01.aprila obavezna upotreba zimske opreme.
TARA MAPA
U Republici Srbiji, pored Tare, postoje i druga poznata skijališta kao što su Stara Planina, Kopaonik, Divčibare, Zlatibor, Javor,…
U Republici Srpskoj nalazi se odlično skijalište na planini Jahorina